seondigo
STATİK DÖNÜŞÜM

Wordpress Hız Optimizasyonu : Dinamik sayfaları statikleme

Wordpress değişken içerik sunabilmek için dinamik sayfalar kullanır. Tıpkı WordPress yönetici ekranı gibi. Örneğin döviz haberi veren bir sitede dinamik içerik kullanılabilir. Çünkü sürekli olarak değişen döviz kurları vardır. Oysa bir haber sayfası yada bir blog sayfası için statik sayfa yeterlidir. Her yorum ve güncelleme aldığında statik sayfa aniden oluşturulur ve bu tür siteler için dinamik sayfa gerekli değil, statik sayfa daha uygundur. Statik sayfalar, dinamik sayfalara oranla 5 kata kadar daha hızlıdır.

seondigo
KARMAŞIK KODLAR

JS, CSS ve iç optimizasyonlar.

Wordpress ve bazen de temalar/eklentiler, sahip olduğu tüm özelliklerin stil dosyalarını kullanıcılara gönderir. Bu stil içerikleri kullanılmadığı halde kullanıcılar tarafından indirilir. Yani gereksiz kod indirildiği gibi sıkıştırma işlemi içermiyorlar.

Gereksiz/kullanılmayan içerikler temizlendiğinde özel optimizasyonlar eşliğinde sayfa boyutu düşer ve kullanıcılar çok daha hızlı bir şekilde sitenizi yükler. WordPress hız optimizasyonu problemlerinde sık rastlanan sorunlardır.

CSS, JS, site içeriği ve resimlerin aniden kullanıcıya gönderilmesi de başka bir penaltıdır. Çünkü kullanıcı mobil bir cihaz kullanıyorsa, cihazın işlem gücü yetmez ve cihazda anlık kasma ve donmalar meydana gelebilir. Google bundan oldukça nefret eder.

seondigo
DİNAMİK SAYFALARI UNUTMAK MI?

Cloudflare ve Dış Optimizasyon

Cloudflare kullanan yada kullanmak isteyenler için özel optimizasyonlar ile, sitelerin statik şekliyle tüm içeriğini Cloudflare ağında bulunan 100’den fazla lokasyonda host edilmesini sağlıyoruz. Böylelikle WordPress Hız Optimizasyonu işleminin sonunda tüm statik dosyalar geniş bir CDN servisinde sunuluyor ve hostinge olan yük azalıyor.

CPanel optimizasyonu da sunarak, dinamik sayfaları %20’ye varan oranlarda hızlandırıyoruz. Çünkü PHP işlenme ve MySQL erişim hızını arttıran ve sadece bizde bulunan özel çözümleri kullanıyoruz. Böylece WordPress yönetici paneli bile hızlanıyor.

Scroll

[estimation_form form_id=”101″]

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası