Back

Videolu İçerikler SEO Performansını Geliştirir

Videolu içerikler kullanıcılara daha da güven vererek ürettiğiniz içeriğin güvenilirliğini ve otoritesini arttırır. Örneğin video içerisinde kullanılabilecek profesyonel seslendirme, fon müzikleri, görsellik ve akıcılık kullanıcının dikkatini uyandırarak videoya bağlayabilir.

Metin üzerinde anlatılması zor ve uzun olan her şeyi video üzerinde günlük dilde anlatır gibi kolay bir şekilde anlatabilirsiniz. Ayrıca bazı insanlar okumak yerine dinlemeyi tercih edebilir ve videolar ile çeşitli animasyon/görseller ile birleştirerek kullanıcıların ilgisini daha da çekebilirsiniz.

Şimdi asıl noktaya gelelim: Video içeriği arama motoru optimizasyonu (SEO) performansınızı nasıl iyileştirir?

Bu yazı ile birlikte içeriğinizi video ile desteklemenin size ne tür faydalar sağlayacağını çeşitli şekillerde kanıtlayacağım. Ama ilk olarak insanların neden videolu içeriklere bu kadar talep gösterdiğini anlamamız gerekiyor.

Video Pazarlama Stratejilerinden Birisidir

YouTube 2005 yılında kurulduktan sonra, video ile pazarlama hususunda önemli bir adım atılmış oldu ve çevrimiçi video için yeni bir devrim başlamıştı.

Artık platform, günde 1 milyardan fazla video izlenen dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Sadece bu gerçek bile videonun önemini anlatmak için yeterli.

Nedeni oldukça basit: İnternet kullanıcılarının dikkat sürelerinin azaldığı bu dijital dünyada, aynı anda hızlı bilgi ve eğlenerek öğrenmek daha tercih edilesi. Video içeriği, izleyen kullanıcıların beyninde yankılanan, video içerisinde çeşitli şekillerde örnekler, grafikler, kesintiler vb. şeyler sunularak kullanıcının anlamasını kolaylaştırır ve dikkatinin farklı yerlere kayması engellenir. Video akıcı, profesyonel ve sıkıcı değilse zamanda daha da akılda kalıcı olacaksınızdır.

Video pazarlama istatistiklerine göre internet kullanıcılarının yüzde 55’inden fazlası günlük olarak video izliyor. Potansiyel müşterilerin en az yüzde 72’si, satın almak istedikleri ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için video kullanıyor.

Hangimiz telefon, bilgisayar ve elektronik alışverişi yaparken alacağımız ürüne ait videolu içerikleri izlemedik?

Yukarıda verdiğim rakamlar günden güne daha da fazla artarken, Google’ın bu konuyu arama motoru sonuç sayfalarına kullandığı kriterlere doğrudan yada dolaylı olarak dahil etmemesi mümkün görünmüyor.

Video İçeriği 4 Farklı Yoldan SEO Çalışmalarınızı Destekler

Yüksek bir SEO sıralaması sadece etkileyici sayıda bağlantı oluşturmakla ilgili değildir. Ayrıca, zaman içinde doğal olarak yüksek değerli bağlantıları çekecek yüksek kaliteli içerik oluşturmakla da ilgilidir. Burada video içeriği işe yarıyor. Bu yüksek performanslı içerik zaman içinde birikerek mükemmel bir bağlantı kurma alıştırması yapabilir. Video içeriğinin SEO çalışmalarınızı nasıl iyileştir

Arama motorunda yükselmek 2010 döneminde olduğu gibi oldukça fazla sayıda link sahibi olmakla tamamen alakalı değildir. Çünkü Google alınan linklerin büyük bir kısmının doğal olmadığını anlayabilecek kabiliyete erişti. Örneğin ben bu yazıyı yazarken bile Chrome tarafından takip altında olduğumu ve WordPress blok editöründe düzenlemeler yaparken Google tarafından bu sayfaya eklediğim linkler yada yazdığım yazının doğrudan kendisi olmasa bile kaç klavye vuruşu yaptığımı bile takip edebilir. Bu nedenle doğal olarak bağlantı almak oldukça önem arz etmektedir. İşte bu noktada video içeriğin önemi akıllarda canlanıyor. Ürettiğiniz videolar sizi markalaştırırken aynı zamanda içerik kalitenizi arttıracağı için SEO performansınızı etkileyecektir.

Şimdi size birkaç farklı yol ile video içeriğinin arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’ler) doğrudan yada dolaylı olarak nasıl etki ettiğinden bahsedeceğim.

Google Videolar Araması

Videonun arama sıralamanızda yardımcı olabileceği akla gelen ilk yolu, videolarınızın doğrudan Google’ın arama sonuçlarında sıralanabilmesidir. Başka bir deyişle, video içeriğinin arama sonuçlarına karıştırılması diğer herhangi bir içerik türünden çok daha olasıdır. Bunun nedeni, Google’ın arama sonuçlarındaki benzersiz içeriğe artan önem vermesidir. Yani, video gibi multimedya içeriği, Google’ın değerli ve alakalı olarak derecelendirdiği benzersiz içeriğe bir örnektir. Aslında, Google’daki genel aramaların yüzde 62’si video sekmesinde olmasanız bile video içerecektir.

arama sonuçlarında video
Google Aramalarının %62’sinde Video Sonuçları Bulunur

Dolayısıyla, video içeriğini içerik stratejinize entegre ediyorsanız, daha iyi ve daha üst sıralarda arama sonuçları elde etme şansınız da olacaktır. Video içeriğine sahip web sitelerinin , Google’ın arama sonuçlarının üst sayfalarında görünmeyenlere kıyasla 53 kat daha fazla görünme olasılığı vardır. Bunun haricinde doğrudan arama sonuçları olmasa bile Google videolar araması 2. veya 3. sırada tercih edildiği için doğrudan video aramalarında görünürlüğü arttıracaktır.

google videolar araması

Video, Ziyaretçilerinizin Sitenizde Geçirdiği Süreyi Arttırır

Video yalnızca ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için etkili olmakla kalmaz, çoğu zaman bir video ziyaretçinizin sonuna kadar izlemesini sağlayacak kadar caziptir (burası sizde bitiyor). Videoyu izlerken sitenizde bekleyeceği için, Google içeriğinizin kaliteli olduğunu düşünecektir.

Spiel Tarafından 60 SEO uzmanına, içerikte video kullanımının etkileri üzerine bir anket yapılmış. Videolu içeriğin SEO üzerindeki etkileri konusunda bazı dikkat çekici bilgiler derlenmiş.

Sayfaya eklenen videonun hemen çıkma oranına etkisi
60 SEO uzmanının %63.3’ü hemen çıkma oranlarının düştüğünü ifade ederken %36.7’si herhangi bir iyileşme fark etmediğini söylüyor.

En çarpıcı taraflarından bir tanesi de SEO stratejilerine video katkısı yaptıktan sonra dönüşüm oranlarının çarpıcı bir şekilde arttığı görülüyor.

videoların dönüşüm üzerindeki etkisi
60 SEO uzmanının %76.7’si dönüşüm oranlarının arttığını fark ettiğini belirtirken, %23.3’lük kısmı da değişiklik fark etmediğini belirtiyor.

Şimdi başlıkta soruyu cevaplayalım. İçeriği video ile zenginleştirmek sitede geçirilen süreyi arttırır mı?

videoların oturum süresini arttırması
60 SEO uzmanının hemen hemen tamamı içeriğe video ekledikten sonra oturum süresinin (sayfada geçirilen süre) arttığını ifade ediyor.

Bunu farklı bir kaynak ile de desteklemek mümkün.

Wistia, en çok trafik alan ilk 100 sayfasını analiz etti ve ziyaretçilerinin video içeriği içeren sayfalarda yaklaşık 2,6 kat daha uzun süre harcadıklarını tespit etti :

video içeren ve içermeyen sayfalardaki oturum süresi
Video içeren ve içermeyen sayfalar oturum süresi karşılaştırması (Kaynak)

Peki sitede harcanan süre ile SEO sıralamasının ne ilgisi var?

Ziyaretçiler sitede bekledikçe, etkileşime girdikçe yani genel olarak siteniz ile ne kadar ilgilendiyse bu veri kullanıcının aradığını bulduğunun gösterir. Google, Kullanıcıların Bir Siteden Memnun Olduğunu Nasıl Anlar? konulu yazımda da bundan bahsetmiştik.

Kullanıcılar içeriğinizi inceledikçe, kopyaladıkça, etkileşime girdikçe, sayfada gezindikçe Chrome tarafından analiz edilerek Google sıralamalarında kullanılmak üzere Google’a gönderilebilir.

İnternet kullanıcılarının video içerikli sayfalarda %85 daha fazla beklediğini göz önüne alırsak, videolu içerik üretmek SEO stratejiniz konusunda sizi oldukça iyi destekleyecektir.

Sitenizi Sosyal Medyaya Açabilir

Başlık biraz garip gelmiş olabilir. Video içerikleri kullanıcıların ilgisini oldukça fazla çektiği, sıkmadığı hatta eğlendirdiği için videonun bulunduğu sayfanın sosyal mecralarda paylaşılmasına neden olarak farklı kişilerin de sitenize gelmesine yardımda bulunabilir.

Facebook kullanıcıları, WhatsApp kullanıcıları veya forumlar gibi pek çok örnek ile arttırabileceğimiz bu tarz mecralar üzerinde sitenizin paylaşılma oranını arttırarak hem ziyaretçilerinizi arttıracak hemde Google gözünde farklı kişiler tarafından paylaşılmak (Google bunun da organik olup olmadığını anlayabiliyor) arama motorlarında üst sıralara tırmanmanıza katkıda bulunacaktır.

Yani sizin yerinize farklı birisi sizin reklamınızı yapacak, daha iyisi?

Otoritenizi Arttırır

Google Kalite Yönergelerine göre sağladığınız içerik doğru, gereksiz uzatılmamış, güvenilir, fotoğraf ve kanıtlar ile desteklenmiş olmalı. Böylece içeriğinizin kalitesi zaman içerisinde artacak, sitenizin de otoritesi doğrudan artacaktır. Bu şekilde herhangi bir bağlantı almanıza bile gerek kalmayacaktır. Siz kaliteli içerik ürettikçe kullanıcının memnuniyeti diğer rakiplerinizden sıyrılacak ve size olumlu olarak dönecektir.

Aynı şekilde yazıları da video ile desteklemek içerik kalitenize belli başlı bir artı sağlayacaktır. Yazının doğruluğu ve güvenilirliğini destekleyecektir. Çünkü videolar, daha fazla kanıt, daha hızlı bilgi aktarımı için biçilmiş kaftandır.

Google EAT İllüstrasyon

SEO Performansını Geliştirecek Yüksek Kaliteli Video Nasıl Oluşturulur?

Tüm video içeriği SEO performansınızı etkili bir şekilde artıramaz ve SERP’lerde daha iyi bir sıralama konumu sunamaz – sadece iyi optimize edilmiş olanlar. Ancak oldukça zor olabilecek iyi optimize edilmiş videolar oluşturmak. Aşağıda, SEO güçlendirici videolar geliştirmeniz için bazı hızlı ipuçları verilmiştir:

Video içerikleri genel olarak SEO performansınızı oldukça belirgin şekilde etkilemez ve SERP sayfalarında sizi daha iyi bir sıraya taşımaz – çok iyi hazırlanmışlar hariç. Zaten burada önemli olan iyi optimize edilmiş bir içerik oluşturabilmek. Aşağıda, bu konuda size yardımcı olabilecek hızlı ipuçlarına yer veriyorum:

  • Anahtar Kelime Odaklı Başlık. İçerik ile alakalı anahtar kelime, ziyaretçilerin arama motorlarında arayacağı yegane kelimelerden birisi olmalıdır. Yani içeriğiniz ile alakalı standart bir kullanıcının ilgisi çekecek anahtar kelimeyi ilk 50 karakter arasında geçirmek, arama motoru sonuç sayfaları (SERP) üzerindeki tıklama oranlarını arttıracaktır.
  • Mobil Uyumluluk. Google’ın oldukça önem verdiği fakat pek çok kişinin faydasını görmediğini düşündüğü şeylerden birisi de sitenin mobil cihazlara olan uyumluluğudur. Forbes.com’a göre tüketicilerin %69’ı sesli video izlemeyi tercih ediyor. Facebook kullanıcılarının da %85’i videoları sessiz olarak izliyor. Pek çok kullanıcı artık mobil cihazlara yöneldiği için mobil uyumlu videolar oluşturmak önemlidir. Örneğin yazıların okunabilir olduğundan emin olmak gibi. Alt yazılar da kullanıcıyı video dolayısı ile sitenizde tutabilecek diğer unsurlardan sadece birisi.
  • Kullanıcıyı Harekete Geçir. Video içerisinde yada video sonunda kullanıcılara harekete geçirici mesaj vermek onların aynı sayfada bulunan içerikleri daha da dikkatli okumasını sağlayarak sayfa ile etkileşime geçerek trafiğin kalitesini arttırır ve dolayısı ile dönüşümü (yada satışlarınızı) arttırır.
  • Küçük Resimler. Gerek akılda kalıcılık gerekse de ilgi çekmede olsun, kullanılan küçük resimler oldukça önemlidir. Kişilerin dikkatini genelde video başlığından çok küçük resmi çekeceği için Neil Patel’e göre tıklanma oranlarını arttırarak videolarınızın Youtube gibi platformlarda daha fazla tıklanmasını sağlayabilir.
  • Akıcılık. Günümüzde en düşük ekran yenileme (hertz) oranı 60Hz’dir. Bu demek oluyor ki üreteceğimiz videolar da en az 60 FPS akıcılıkta olmalı. Aynı zamanda uygun bitrate de ayarlanmalı. Örneğin 60 FPS 1080P bir içerik için en az 10.000 bitrate sağlanmalıdır. Zaten YouTube videonun boyutunu optimize ettiği gibi alt kalitelerde video boyutunu iyice düşürmekte.

Sonuç olarak bir e-ticaret sitesi düşünelim. Bir airsoft satış sitesi. Ürünleri incelerken birkaç farklı site ziyaret ettiniz. Bir kaç tanesinde silah, resimleri ve fiyatı varken 3 sitenin tekinde video olduğunu düşünelim. Videoyu içeren site ise 3. sırada olsun, incelemeler yayınlasın. Bu 1-2 ayda olmadığı gibi uzun bir zamana yayıldığı zaman, herhangi bir link almadan bile kaliteli bir içerik sunduğu için rakipleri sollayarak ilk sıraya yerleşmesine yardımcı olacaktır.

video içeriği kullanan e-ticaret sitesi
Videolu E-Ticaret Sitesi Örneği

Kısaca azim, yenilik, akılcı ve stratejik düşünce sizi her zaman liderliğe itecektir. En basit örnekle e-ticaret sitelerinin ürün sayfalarını videolar ile desteklemesi, o siteyi hem rakiplerinden sıyırıp üst sıralara taşıyabileceği gibi dönüşüm oranlarını da arttıracaktır.

Benim neden kullanmadığım noktasına gelirsek, ileride vaktim olduğunda tüm sayfalarımı güncelleyerek ekleme yapacağım 🙂 Yani problemim vakit.

Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

11 adet yorum

  • Mustafa hocam öncelikle sizi tebrik ederim, uzun zamandır takipteyim.. Web sitenizde, seondigo yolunda başarılar dilerim. Ezbere değil aksine önemli bilgiler ve ipuçları paylaşıyorsunuz, sesli arama hakkında tavsiyeleriniz için ayrıca teşekkürler.

  • Videolu içerikler seo materyali olarak önemli ve gerekli bir araçtır.Kullanımı kolay ve ortam medyası olarak tasarlanan videolar rehabet alabilir.

  • videolu içerikler seo açısından önemli olmaktadır.Videolu içeriklere title ve alt etiketleri girildiği takdirde seo açısından önem arz etmektedir.

  • Günümüzde artık, içerikler yazı tipinden görsel tipe geçmeye başladı. Dikkat ederseniz eskiden forum ve bloglarda olan bütün içerikler youtube’da mevcut. İnsanlar dinleyerek ve izleyerek öğrenmeyi, okuyarak öğrenmenin önünde görmeye başladı. Durum böyle olunca web sitelerinde video içerikler yayınlamak hem ziyaretçilerin kalma süresini uzatacak, hemde sitenizin kaliteli içeriklerde yer almasını sağlayacaktır. Video içerik hazırlarken sitenizde ilgili sayfanın başlığıyla aynı başlıklarda olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece arama motorları sitedeki videolar ile ilgili sayfayı etkileştirecek ve artı seo puanı yazacaktır. Bugün youtube’a bakıldığında dünyanın en çok kazanan şirketlerinden bir tanesi olarak görülüyor. Hatta normal sitelere reklam vermeyen şirketler videolara reklam vermeye başladı. Çünkü firmalar ürünlerinin anlatılabildiği görsel mecraları tercih ediyorlar.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası