Back

Temel SEO Kriterleri

Google ve diğer arama motorlarında sıralama almak isteyen kişilerin genelde hakim olması gerektiği bazı SEO kriterleri bulunmaktadır. Aslında bu SEO kriterleri, arama motoru sıralamalarında en ağırlıklı kriterler de diyebiliriz. Bu temel seo kriterlerini sizin için liste liste sunacağım. Bunlar arasında bildikleriniz olacağı gibi bilmedikleriniz de olacağı için sonuna kadar okuyun, bana hak vereceksiniz.

İçerik ve Kullanıcı Bazlı SEO Kriterleri

 • İçerikleri tamamen kendiniz yazın, araştırma yaparak girin ve rakiplerinizle aynı şeyleri anlatmayın.
 • İçerikleri uzun tutmak için tekrara düşmeyin yada gereksiz yere uzatmayın.
 • Ben bu yazıda temel seo kriterlerini kısa ve öz anlatıyorsam sizde kısa ve öz olun.
 • Ziyaretçilere dilediği içeriği verin ve ziyaretçi çekmek için yazılar yazmayın.
 • Konu içeriği hakkında yazı başında kullanıcıya bilgi verin ki okumaya devam etsin.
 • Kullanıcıların sitenizden hemen çıkmasını önlemek için optimize edin, yukarıdaki maddeler bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Eğer içeriğiniz 5 dakikada okunacaksa, o içeriğin ortalama 2.5 dakika okunması zarar verecektir. Bundan kaçının, önceden de bahsettiğim gibi kısa ve öz olun.
 • Konu ile 2-3 dakikalık, alakalı video çekerek konun özünden bahsedin. Bunu da YouTube gibi platformlara yükleyip sitenizde ilgili yazıda paylaşın.
 • Sosyal medya, e-posta aboneliği ve web tarayıcı bildirim sistemlerini kullanarak aynı kullanıcının başka zaman sitenizi yeniden ziyaret etmesini sağlayın.
 • Kullanıcıları sıkı takipçiniz yapmak için çalışın.

Eğer bilgi vermek istediğiniz içeriği 3-4 dakikalık bir yazıda anlatmak mümkünse, bunu 10 dakikalık bir yazıda anlatacak olursanız, kullanıcılar ortalama 2-3 dakika içinde terk edecek ve sizin içeriğinizin faydalı olmadığı izlenimi verecektir. Bu nedenle sitede durma süresi içerik ile alakalı olacağı gibi, hemen çıkma oranlarının yüksek olması size zarar olarak yansır.

Backlink Bazlı SEO Kriterleri

 • Backlink listesi diye bir kavram yoktur. Backlink listelerini kesinlikle kullanmayın.
 • Herkesin link aldığı yerlerden link almak fayda sağlamaz, ilk maddede “kullanmayın” deme nedenim bu.
 • NoFollow link yada DoFollow linkin pek önemi yok. Sadece doğal link alın yada en azından öyle görünün.
 • Elbette DoFollow 1 tık daha iyi.
 • Aldığınız linkler anlık olmamalı, zamana yayarak azar azar olmalı. Link güncel olmalı ve link kaybı az olmalı.
 • Link çıkışının özel yada çok az olduğu yerlerden link alın. Mümkünse tek başınıza link alın.
 • Footer yerine header içlerinden yani içeriğin üst sıralarından link alın.
 • Uzun süreli link almaktansa yeni linkler daha çok etki gösterecektir.

Örneğin bir sitede 3 link var. Birisi logonun üstünde bulunan üst menüde, birisi header da bulunan menüde diğeri de footer da bulunan menüde. Logonun üstünde bulunan link 5 puan ise, header da bulunan 4, ve footer da bulunan link de 3 puan diyebiliriz.

Her kes tarafından yanlış bilinen diğer konu ise, herkesçe link alınan yerlerden link almaktır. 100 tane link çıkışı olan sayfadan size link çıkışı olmasının ne faydası olur?

Diğer SEO Kriterleri

 • Rank Math gibi SEO eklentileri kullanıp meta içeriklerini iyileştirmekten çekinmeyin.
 • Moz, Semrush ve Ahrefs gibi sitedeki meta hatalarını tespit eden araçları kullanın ve bu hataları giderin.
 • Sitenizi optimize edin, resimler, stil ve script dosyaları minimal boyutta olsun.
 • WebP resimler kullanmayı düşünün.
 • Dinamik siteler yerine statik sayfalar kullanın.

Site içerisinde bulunan zengin içerik hatalarıyla birlikte meta sorunları sıralama kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle Moz, SEMrush ve Ahrefs gibi araçları kullanarak bu sorunları taratıp düzeltin. Şimdilik aklıma gelen “temel” bazlı seo kriterleri bunlar. Aklıma geldikçe eklemelerde bulunacağım. Unuttuklarım varsa sizde yorum yapabilirsiniz.

Ayrıca bu konuya yorum atan herkese kayıtsız şartsız 180 dolarlık MOZ hesabı yolluyorum.

Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

23 adet yorum

  1. Kişisel bir blog sayfam var, mümkün oldukça özgün içerik oluşturmak için çabalıyorum. Henuz yolun başındayım ve yazınızı bir solukta okudum. Verdiğiniz seo taktiklerini tek tek değerlendireceğim. Bu faydalı bilgiler için size teşekkür ederim.

 • Genel olarak baktığımız zaman bu işte bir üst sekmene geçmek için çalışmak çalışmak ve özgün olmak. Özgün olduktan sonra seo için en güzel örneklerle ve nasıl yapılacağı konusunda nokta atış olarak görünüyor.

  Bazı konularda Fikirlerinizi sormak isterim,

  Rank Math gibi SEO eklentileri kullanıp meta içeriklerini iyileştirmekten çekinmeyin.

  ” Bu konu hakkında yeni bir makale yayınlar mısınız ”

  Moz, Semrush ve Ahrefs gibi sitedeki meta hatalarını tespit eden araçları kullanın ve bu hataları giderin.

  ” Ücretli şekilde sunulan bir ürün bu işlerde yeni veya çok maddi bir bütçesi olmayan insanlar için önerebileceğiniz farklı bir site veya yok var mıdır ? ”

  WebP resimler kullanmayı düşünün.
  ” Bu konuda fikir alış verişi yapmak için güzel bir makale ve açıklayıcı bir görselle güzel olacağını düşünüyorum. ”

  Bu konu hakkında bilgi birikimlerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

 • SEO kavramı artık çok fazla değişiyor, bugün doğru olarak kabul ettiklerimiz 2 hafta sonra sonuç vermemeye başlıyor. O yüzden günceli takip etmek bu işte oldukça önemli. Allahtan sizin gibi işini iyi yapan 2-3 kişinin bloglarını takip ediyoruz da biz de yeni trendleri anlamaya çalışıyoruz. Katkılarınızdan dolayı çok teşekkürler.

 • yazıda en ufak bir eksiklik yok site açan herkesin bilmesi gerekenler en anlaşılır şekilde anlaşılmış günümüzde seo kavramı neredeyse hayat kurtarıyor. Google sıranızdan hitinize kadar her şeyi belirliyor çok güzel bir konu elinize sağlık.

 • #EvdeKal günlerinde hobi olarak kendi web sitemin seo su ile ilgileniyorum. Makaneniz de zamanında ve faydalı olmuş.
  Normalde işim diyarbakır’da jeneratör .. Tamamen hobi amaçlı kendi web sitemi yaptım ve ilgileniyorum.

 • Paylaşım güzel olmuş. Yeni başlayanlar ve özellikle doğru bilinen yanlışlara dikkat edilmesi açısından doğru kaynaklardan, iyi araştırmak gerekiyor.

 • Söylediklerinizin bazılarını sitelerimde uyguluyordum ancak önemli kısımları kaçırmışım. Yazınızı okuduktan sonra daha çok yüklenmem gereken yerler olduğunu farkettim.
  Teşekkürler

 • Bu backlink olayını açıklamanız iyi olmuş hocam. Çünkü siteyi çöpe çevirebilecek nitelikteki backlinkleri inanılmaz fiyatlara satan kişiler mevcut. Ben vakti zamamanında çok zararını gördüm.

 • Merhaba konuyu zevkle okudum.Çok mantıklı ve açıklayıcı olmuş.Seo başlı başına bir derya deniz bizde balık misali yüzüp duruyoruz.Bazen ağlara da dolanmak elde değil.Kendi web sitem için bu tavsiyelerinizi uygulamaya başladım.Faydası çok oldu.Benimde eklemek istediğim bazı hususlar var.Yeni web sitesi açan arkadaşlar iyi dinlesinler.Backlink vb. işleri sonradan uygulasınlar bence kendim içerik girerek google’da çok güzel yerlere geldim.Geçenlerde bir hatamı farkettim.Sıralamada yükselebilmek için anahtar kelimeleri mi çok yoğun geçirdim.İşe de yaradı açıkçası.Lakin sandbox yedim ve hemen anahtar kelimelerimi biraz düşürdüm.Açıkçası biraz üzdü beni ama şu an için çok iyi daha 7 aylık site işin sırrı kullanıcıyı sitede tutabilmek siz onlara fayda sağlayın ki google’da size ödülünüzü versin.Sosyal medya içerikten sonra en önemli konu bence özellikle oradan gelen trafik beni çok mutlu etti.İşin sırrı tamamen çaba ama ahlaklı bir şekilde …

 • Sağlık üzerine yazdığım bir çok yazım var. Neredeyse her yazım 1000 kelimenin üzerinde. Google’da yukarıda çıkması için çabalıyorum ama bir türlü başaramamıştım. Yazınızda püf noktalara değinmişsiniz. Gerekten güzel bir yazı olmuş. Tek tek eksik olan noktalara odaklanıp temel seo kriterleri hakkında kendimi geliştireceğim. Tekrardan yazınız için çok teşekkür ederim.

 • Google’ın arama motoru sıralamında başarılı olmak için basit bir kural sunuyor aslında ‘kullanıcı dostu olun’ kullanıcı dostu olduğunuz sürece ve altyapınız temizse geri kalan tek şey rakiplerinizden daha iyi ON-Page ve OFF-page çalışması yapmanız.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası