Back

Sosyal Medya SEO’ya Etki Eder mi?

Bir kişisel blog yönetiyorsanız, işletmeleriniz varsa aklınızda sosyal medyanın etkisi hakkında sorular olabilir.

Sosyal medyanın SEO dışında ne tür faydaları olduğu hakkında bahsetmeme gerek yok diye düşünüyorum.

Google’ın kullandığı SEO algoritması, pek çok denklemin bir araya gelmesi ile oluşuyor diyebiliriz. Bunu diyebiliyorsak bunun içinde her şeyi tarayan Google, neden sosyal medyayı taramasın?

Google’ın SEO kriterlerinin sonuna gelindiğinde, kullanıcının ne kadar memnun olup olmadığı ile alakalı olduğunu anlarız. Yani kullanıcı sitenizden memnun ise Google da sizi üst sıralara çıkartmaktan geri kalmaz.

Hatta daha önce de Google’ın Chrome’u sıralamayı belirlemekte kullanabileceğinden bahsetmiştim.

Eğer ziyaretçiler düzenli bir ziyaretçi olduysa ve üzerine de sizi sosyal medya üzerinden takip ediyorsa ziyaretçileriniz memnundur. Google’da bunu sosyal medyanın katkısı ile daha kolay bir şekilde anlayabilir.

Sosyal medya, insanların sıkça kullandığı ve her şeyi döktüğü bir platformdur. Yani beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar sizin SERP sıranızı etkileyebilir.

Fakat şunu söylemekte fayda var, sosyal medya doğrudan etki sağlamaz. Arama motoru optimizasyonu yapılırken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Genelde yoğunluk verilen 4 ana nokta şunlardır :

 • Güzel bir ivme yakalayan otorite ve marka bilinirliği
 • Google’ın sitenizi anlayabilmesi için daha fazla ziyaretçi ve çevrimiçi görünebilirlik
 • Güncel ve yeteri kadar bilgiyi barındırmak
 • Üzerine iyice durulmuş yerel SEO

Ancak asıl soru, “Sosyal medya web sitelerinin SERP sıralamaları üzerinde bir etkisi var mı?” gerçekten “Ne kadar etkiye sahipler?” Bir fark yarattıklarını biliyoruz. Sosyal sinyallerin önemli olduğunu biliyoruz. Sosyal ağın SEO ile tam olarak nasıl ilişkili olduğunu görmek için okumaya devam etmelisiniz.

Sosyal sinyaller Facebook, Twitter, LinkedIn veya diğer sosyal medya sitelerindeki incelemeler, beğenmeler, paylaşımlar, oylar, pimler veya bağlantılardır. Bir markanın hakkında ne konuşulduğunu ve hakkındaki her şeyi bildirebilir.

Sosyal Medya Çevrimiçi Görünürlüğü Arttırır ve Trafik Çekmek için SEO Çalışmalarınızı Destekler

Balıkçılık ve reklamcılık arasında bir bağ var fakat ilk görüşte anlamayabilirsiniz. Doğru yem ve büyük bir ağ ile daha fazla balık tutabilirsiniz.

Eğer ağ büyükse, daha fazla balık yakalarsınız. Dolayısı ile pazarlama yaparken de büyük bir ağ kullanmak daha fazla “balık” tutmaya yardımcı olacaktır.

Örneğin, yüzde 5’lik bir dönüşüm oranınız olduğunu varsayalım. Sitenizi 200 kişi ziyaret ederse, bu 10 potansiyel müşteri demektir. 500 ziyarete kadar çarptığınızda aniden 25 olası satış elde edersiniz. Tabii ki, kelimenin tam anlamıyla o kadar basit değil , ama resmi anlamanız için söyledim.

İşletmenizi pazarlamanın tüm amacı, olası satışları ve satışları artırmaktır. Ürünlerinizi ne kadar çok kişi görürse, onları dönüşüme çevirmek için o kadar fazla fırsatınız olur.

Gördüğünüz gibi Google, bireyler için Facebook hesaplarını, Twitter hesaplarını ve LinkedIn sayfalarını tarar ve görüntüler .

Ayhan Karaman

Ayhan Karaman her ne kadar marka olsa da ayrıca kişisel blog örneği olacağı için vermek istedim. Örneğin “National geographic” olarak arama yaptığımızda da şöyle bir görüntü karşılıyor.

seondigo

National Geographic izleyenler genelde YouTube üzerinden takip etmeyi sevdikleri için onu daha üst sıralarda görüyoruz. Gördüğümüz gibi bir şeyi ararken, Google bize sonuç olarak sosyal medya hesaplarını da sunuyor.

seondigo

Son resimde dikkat edilmesi gereken nokta ise, tıkanıklık açma olarak arattığımızda çıkan SERP sayfasındaki YouTube videolarıdır. Yani sosyal medya kullanmak dönüşüm oranına ve ziyaretçilere doğrudan etki eder.

Sosyal Medya Otoriteyi ve Marka Tanınırlığını Arttırıyor

Evet, sosyal medya marka tanınırlığını arttırır. SEO için oldukça önemli faktörlerden birisi de budur.

Marka tanınırlığı beğeni, yorum, takipçi vb. metrikler ile ölçülmez. Bu “popülarite” metrikleri, SEO için önemsizdir. Google farklı veriler ile analiz eder.

Google’dan Matt Cutts şöyle bir şey demiştir:

Facebook ve Twitter sayfalarına web dizinimizdeki diğer sayfalar gibi davranılır, bu yüzden Twitter’da bir şey olursa veya Facebook’ta gerçekleşirse ve onu tarayabilirsek, arama sonuçlarımızda bunu döndürebiliriz. Ancak, “Twitter’da bu kadar çok takipçiniz veya Facebook’ta çok beğenirsiniz” demek için özel bir iş yaptığımız kadarıyla, bildiğim kadarıyla şu anda web arama sıralama algoritmalarımızda böyle bir sinyale sahip değiliz. .

Matt Cutts – Google

Peki Marka Tanınırlığı Nedir?

Marka tanıma, hedef kitlenizin ve insanların şirketinizi logolar, sloganlar ve renkler gibi göstergelere göre tanıma yeteneğidir . Google , Facebook , Twitter , LinkedIn , Glassdoor , Pinterest ve Instagram’daki sosyal medya profilleriniz, bunu oluşturmak için en iyi ortamlardır. Mesela size “Vatan Tatatatan” desem, direk o reklamın ritmi aklınızda oynamaya başlar.

Ziyaretçilerinizin sitenizi sosyal medya üzerinden paylaşması sitenize bir bağlantı sağlar. Bu şekilde sosyal medyada sıkça paylaşılmak, size oldukça olumlu yansıyacaktır. Bu sizin ne kadar popüler olduğunuzu gösteren bir diğer metriktir. Bu sıralamanızı iyileştirebilir.

Google Haritalar gibi pek çok yorum platformu, işletmenizi doğrudan etkiler. Aynı özellik Facebook’da da bulunmaktadır. Eğer bir yerel seo yapıyorsanız, bu sizi oldukça büyük etkileyecektir.

anakart tamiri google araması

Gördüğünüz gibi Silivri üzerinden anakart tamiri diye bir arama yaptığımda, Google bilgisayar anakartım için çeşitli yerel işletmeleri önde getiriyor. Ayrıca Facebook için de bu tür derecelendirme olduğunu ve Google tarafından bunun da önemsendiğini asla unutmayın.

Sosyal Medya Sitenizin Ömrünü Uzatır

Siteniz bir blog sayfası bile olsa, sosyal medyayı kullanmak sitenizin kullanım süresini arttırır.

Ziyaretçiler sitenizde bulunan içerikleri arama motorları ve sosyal medya sayesinde bulabilir. Sitenize ana sayfadan giren bir ziyaretçinin aradığını bulması için, blog sayfasında onlarca sayfa ileri geri gidebilir. Burada arama motorları kullanıcılara yardımcı oluyor. Ancak arama motorları içerisinde bir rekabet var. Oysa sosyal medya böyle değil.

Doğrudan kişilere erişerek içerikleri onlarla paylaşabilir, içeriğinizi yeniden paylaşarak site ömrünü arttırırsınız. Yani sosyal medya üzerinden de sürekli olarak kullanıcı akışı devam eder.

SEO için Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Bir sosyal medya stratejisi oluşturmak kesinlikle SEO’yu etkileyebilir ve arama motoru sıralamalarınızı iyileştirerek bir şirket olarak otorite kazanmanıza yardımcı olabilir – ancak başarılı olmak için düzgün bir şekilde yürütülmelidir.

Tabii ki, temel sitelere katılmak isteyeceksiniz ve Facebook, Twitter ve LinkedIn en öncelikli konu. Ancak sadece bir profil oluşturup orada boş boş beklemesine izin vermeyin; müşterilerinizle bağlantı kurmak için bu fırsatı kullanın! Başlamak için şunları tavsiye ederim:

 • “Hakkında” bölümünüzdeki anahtar kelimeleri kullanarak ve web sitenizdeki temel hizmetlere bağlantı vererek sosyal medya profillerinizi optimize edin
 • Tüm sosyal medya sitelerinde doğru ve tutarlı iletişim bilgilerine sahip olduğunuzdan emin olun
 • Müşterilerinizin bu sitelerdeki olumsuz yorumlarına veya şikayetlerine yanıt verin
 • Müşterilerinizin sahip olabileceği soruları yanıtlayın
 • Potansiyel müşterilerinize hitap eden fotoğraflarla ilgilerini çekin
Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

24 adet yorum

 • Sosyal medya markalaşma açısından ve seo açısından da çok büyük imkan sağlıyor. Gerek trafik gerek tanınırlık açısından sosyal medyaların site üzerinde etkisi tartışılmaz. Konuyla ilgili güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederim bu bilgilendirici yorum için.

 • Sosyal medyanın google arama motorunu aşırı etkilediğini sanmıyorum ufakta olsa doping etkisi yaratiyordur diye tahmin ediyorum ama firmanız olsun sitenizin buyuk kitlelere tanıtmak için en elverişli kısım sosyal medyadir bu arada yazı için teşekkür ederiz

 • Webmasterların en büyük sorunu SEO’dan kaynaklanıyor. SEO optimizasyonu yapmak herkesin erişebileceği bir iş değil. Sosyal medyanın gücünü kullanmanın da seo’ya olumlu katkısı olacağını düşünüyorum. Günümüz de internet kullananların çoğu sosyal medyada vakitlerini geçiriyor. Bu süre ele alındığında sitelere trafik çekme konusunda sosyal medyasız başarılı olmak neredeyse imkansız. Sosyal medyadan gelecek olan hit sayesinde isminizi çok daha fazla kişiye duyurmak mümkün olabiliyor. Sosyal medya ile seo ilişkileri konusunda harika ve yeterli bir yazı içeriği bulunuyor. Bu konularda yeni olan arkadaşların bu makale ile seo’nun mantığını anlama ve optimizasyonunu yönetme konusunda başarılı olabileceğini düşünmekteyim. İyi bir SEO çalışması için yeterli bulduğum bu makalenin birçok girişimci arkadaşa da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 • sosyal medyanın etkisi şüphesiz ama sürekli sinyallemek de bir süreden sonra spam etkisi oluşturabilir.
  bence biraz çeşitli sistemlerden dengeli gitmek lazım.

 • Merhaba, öncelikle detayına kadar yazdığınız için teşekkür ederim. Sonuna kadar okudum, benim görüşüm diğer arkadaşlara göre biraz farklı.
  Sosyal medyadan gelecek ziyaretçiye sadece ticari amaç ile bakıyorum, haricinde gerçekten en güzeli sağlam bir seo çalışmalı ile arama motorundan gelecek organik ziyaretçiler olacaktır.
  Sosyal medyayı otorite ve marka ismi oluşturmak için kullanmak gerçekten zekice, insanların aklına ilk defa da sokmak ve daha sonradan tıklamaya tesfik edebilir. Özellikle e ticaret yapan arkadaşlar için SEO konusu Google ile kısıtlı kalmamalı sosyal medya alanlarinda, satış ve pazarlama da, psikolojik olarak da bir takım yöntemler uygulaması gerekecektir. Marka ve otorite en önemli unsurdur…

 • Sosyal medyanın faydası ve katkısı kesinlikle yadsınamaz. Sadece SEO için değil dijital pazarlama için bile önemli bir konu. Günümüzde sıradan bir websitesi sahibi olmaktansa güçlü bir sosyal medya hesabına sahip olmak daha avantajlı.

 • sosyal medya kartlarının etkisi muazzam özellikle yandex ve google da twitter oldukça yukarda çıkar görmüşsünüzdür ek olarak google maps gerçekten bazı kelimlerde domine ediyor

 • Sosyal medya ve Seo ilişkisi üzerine faydalı bilgiler içeren ve öğretici bir yazı, bilgi edinmek isteyenler için rehber olabilecek türde. Elinize sağlık.

 • çoğu kişi Sosyal medya işte deyip önemsemiyor ama marka bilinirliği ve akılda kalıcılık için çok önemli bir yer kaplıyor

 • Merhaba, öncelikle detaylı anlatım için teşekkür ederim. Pazarlama işine yeni başladım bu bilgilerinde faydalı olacağını düşünüyorum fakat profesyonel destek alma konusunda kararsızım siz değerli kardeşlerimiz gereken her konuyu siteleriniz üzerinde detaylıca açıklamışsınız bunlara bakarak 1 kaç aydır çalışma yapıyorum ve faydasını görmeye başladık sizlere çok teşekkürlerimi bildiriyorum, bu paylaşımlar oldukça ücretli bir seo hizmeti alma konusunda kararsızım umarım hepimiz istediğimiz yerlere geliriz, sosyal medya üzerindeki çalışmalarımız her gün bir şeyler paylaşmak oluyor buyuk guruplara paylaşımlar sonunda sitemize ziyaret eden kişi sayısı artıyor ben çok faydasını görüyorum, sanki kullanıcıların çoğunluğu sosyal medya ya daha çok takılıyor gibi geliyor bilmiyorum tartışılır…. saygılar.

 • Kendi web siteme sosyal medyadan düzenli olarak hit çekmekteyim. Başlarda bunun etkisini biraz hissetsem de uzun vadede sosyal meyda hiti kullanmanın siteme zarar vereceğini düşünüyorum. Sosyal medyanın hit üzerindeki etkisi gayet kuvvetli ancak ben organik aramalardan gelmesinin daha iyi olduğunu düşünmekteyim.

 • kendi deneyimimi aktarmak istedim. günümüzde site ziyaretçilerinin %75’i mobilden oluyor. ve çoğu da mobil uygulamalar vasıtasıyla gerçekleşiyor. bu linkleri indexleyen google, ziyaretçinin takibini sitede ne kadar süre geçirdiğine kadar her şeyi inceliyor ve buna göre sıralamada bir konum oluşturuyor. sosyal medya bu açıdan çok çok önemli.

 • Eşdüzeyli olarak seoyu sosyal medyaya da bölmemiz gereken döneme geldik, çünkü sosyal medyada azımsanamayacak hit çekme olasılığına sahip. Google’nin sosyal medya hitine karşı olan tutumunu herkes biliyor, ama ben twitter+facebook ikilisine önem verilmesinden yanayım.

 • sosyal medya sitenize ziyaretçi çekecektir mutlaka.. Neticede reklamın iyisi kötüsü olmaz , mutlaka faydası olacaktır SEO açısından ama bence çok fazla bir faydası yok .. Ben uzun yıllardır sosyal medya tanıtımları yapıyorum ve seo açısından bir faydasını, daha doğrusu doğrudan bir faydasını görmedim

 • SEO yapılmadan bir sitenin yürümesi çok zor. Sosyal medyanın önemi gerçekten çok yüksek. Bence bir seoda olmazsa olmaz backlink ve trafiktir. Sosyal medyadan trafik geliyorsa o site zaten Google’ın gözüne girecektir.

 • Twitter ve Facebook ne yazık ki eski neşesinde değil. Instagram ve Linkedin popülerliğini artırsa da Youtube’u da es geçmemek gerek. Trafikli sosyal ağlara sahipseniz başarılı olabilirsiniz.

 • Elinize sağlık, bilgilendirici bir içerik olmuş. Yeni oluşturduğumuz projemiz olan nedirneiseyarar.net sosyal sağlık blogumuzda, aktif olarak sosyal medyada ilerlemeye ve yol kat etmeye başlıyoruz. Özellikle yeni kurulan projeler doğru bir sosyal medya yönetimi ile şaha kalkabiliyor.

 • Sosyal medya paylaşımları seoya ufakta olsa etkisi olacaktır. Tabi yapılan paylaşım ne kadar çok etkileşim alırsa seoya etkisi pozitif yönde artacaktır. Siz siz olun sosyal medya paylaşımlarınızı etkileşimi çok olacak şekilde paylaşın

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası