Back

Sitenizi Sesli Aramaya Optimize Edin

Sesli arama dijital dünyada giderek daha popüler hale geliyor. Neredeyse on yıldır var olmasına rağmen, son birkaç yılda muazzam popülerlik kazandı. ComScore tarafından yapılan bir tahmine göre, çevrimiçi aramaların yaklaşık yüzde 50’si 2020 yılı sonuna kadar sesli arama yoluyla gerçekleştirilecek. Bunun nedenleri, akıllı telefon kullanımındaki artışı ve insanların çevrimiçi arama yöntemindeki değişiklikleri kolaylıkları keşfetmesi olabilir.

İnsanlar yavaşça ses dünyasına geçiş yaparken, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini buna göre optimize etmeleri gerekiyor. Bu konuda önemli bir adım, web sitenizi sesli aramayı içerecek şekilde optimize etmektir. Bu, çevrimiçi pazarda rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olur.

Bu yazımda, sesli aramanın tam olarak ne sağlayacağını ve neden bu kadar önemli olduğunu tartışıyoruz. Gelecekteki bu teknoloji için web sitenizi ve dijital işinizi inovasyondan geri kalmaması için şimdiden optimize etmeniz için size bazı teknikler hazırladık.

Sesli Arama Nedir?

Sesli arama, cihaza konuşarak insanların arama yapmasına yardımcı olan bir ses tanıma teknolojisidir. Cihazlar bilgisayar ve akıllı telefonlardan diğer ev yardımcısı pek çok cihaza kadar değişebilir.

Google ve diğer arama motorları üzerinden yapılan sesli aramalar son birkaç yılda katlanarak artmıştır, bu nedenle sesli arama SEO’sunu ve dijital pazarlama stratejinize nasıl dahil edeceğinizi anlamak önemlidir. Sesli arama için optimizasyon, birçok SEO Hizmeti teklifinin temel bir bileşeni haline geldi. Fakat ülkemizde hala daha spam link satışı devam ediyor.

Sesli Aramanın Önemi

Akıllı telefon kullanıcıları arasında sesli arama son birkaç yılda muazzam bir artış gösterdi. Sesli bir arama, küçük bir ekranda yazmaktan çok daha kolay. Sonuç olarak, mobil cihazların ve yazılım geliştiricilerinin tüm büyük üreticileri, sesle etkinleştirilen sofistike kişisel asistan ve araçların geliştirilmesine yatırım yapıyor. En popüler olanlar Cortana, Siri, Google Sesli Arama ve Amazon Alexa’dır.

Web Sitenizi Sesli Aramaya Optimize Etmek için Önemli 7 Adım

sesli arama
sesli arama

SSS İşaretlemesinden Yararlanın

Web sitesini sesli arama için optimize etmek için, web sitenizle ilgili yanıtları ziyaretçilere ve kullanıcılara vermeniz gerekir. Siteniz ilgili ziyaretçiler ve kullanıcılar tarafından sorulan en popüler soruları yanıtlayan Sık Sorulan Sorular (SSS) bölümü oluşturmak iyi bir fikirdir. Sözlü olarak kolayca sorulabilecek sorular eklediğinizden emin olun, yoksa bir anlamı kalmaz.

Bunu yapabilmenin bazı kolay ve manuel yolları vardır. Bununla alakalı forum yazımı ve oraya gelen yanıtları inceleyin, her ikisi için de teknikler bulunuyor.

Web Sitenizin Oldukça Hızlı Olduğundan Emin Olun

Bir web sayfasının yükleme hızı, bir web sitesi için en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Çoğu kişi bunu önemsemez, çok hızlı sitenin bir faydası olmadığını düşünür. Site hızını diğer tüm SEO kriterlerinin toplamının bir çarpanı olarak düşünebilirsiniz. Bu aynı zamanda arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen önemli bir faktördür. Hızlı yüklenen, hızlı bir şekilde işlenen ve verimli bir web sunucusuna sahip bir web sitesi arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

Kullanıcılar web sitenizi sesli arama yoluyla bulabilir, ancak sayfa yükleme sürenizin ziyaretçilerinizin yüklenmesi birkaç saniyeden uzun sürerse ziyaretçilerinizi alternatif seçenekler arayacaktır. Sayfa yükleme süresini kısaltmak için birkaç eklenti yükleyerek web sitenizi hızlı yüklenecek şekilde optimize edebilirsiniz. WordPress sitenize profesyonel bir destek almak için WordPress Hız Optimizasyonu sayfama göz atabilir ve bana e-posta yollayabilirsiniz.

Sitenizi Yerel SEO’ya Uyarlayın

Yerel bir şirket olarak, yerel çevrimiçi işletme dizinlerinde listelenmeniz sizin için yararlıdır. Yerel olarak bulunan ürünler ve hizmetler hakkında bilgi edinmek için pek çok kez sesli aramalar yapılır. Yerel kitleniz için alakalı içerik oluşturmak, işletmenizin sesli aramalara daha iyi yanıtlar almasına yardımcı olur. Buradaki fikir, sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacak içerik oluşturmak ve yayınlamaktır. İçerik oluştururken ilçe yada il ismi gibi kelimeleri kullanmak bu kelimeleri kullanarak sesli arama yapan kişileri sitenize yönlendirebilir. Bu sadece basit bir örneğidir.

Şemalardan Faydalanın

Sesli arama müşterilerinize hızlı sonuçlar sunmak çok önemlidir. Şema biçimlendirme bir işletme veya bir web sitesi hakkında müşterilere zengin ve doğru verilerin sağlanması için benzer çizgiler boyunca çalışır.

Şema işaretlemesi veya diğer ismiyle yapılandırılmış veri işaretlemesi, bir işletme, etkinlikleri, fiyatı, menüleri vb. İle ilgili daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olur. Bu bilgiler, doğrudan kullanıcılara her aradığında verileri görüntülemelerini sağlayan arama motorlarına getirilir. Böylece kişiler sitenizi ziyaret etmese bile işletmeniz hakkında doğrudan bilgi sahibi olabilir.

Long-Tail Anahtar Kelimelerinden Faydalananın

Sesli arama, kullanıcılar tarafından sesli komutları kullanır, bu nedenle bu anahtar kelimeleri kullanmak, kullanıcılarınızın doğal arama diline yakın olduğundan optimizasyon stratejinize long-tail anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. Sesli aramalar uzun metin dizeleri kullanıldığından, akıllı telefonlardaki sesli asistanların farklı kullanıcı sorguları için doğrudan yanıt benzeri sonuçlar vermesi için içeriklerin bunun üzerine geliştirilmesi gerekir. Sesli arama için kullanılabilecek anahtar kelimeleri abartmamak da gereklidir.

SSL’den Tam Olarak Faydalanın

Bir web sitesinin sayfa yükleme süresinin yanı sıra, arama motorları güvenli ve sertifikalı web sitelerini de önemser. Arama motorları, hangi sektöre ait olduğuna veya sağladığı içerik türüne bakılmaksızın güvenilir sertifikaya sahip siteleri daha da ön plana çeker. Eğer SSL desteğiniz yoksa bir adım değil bir kaç adım geriden başlarsınız.

Web sitenizi SSL ile güven altına almak güven kazanmak için harika bir yoldur. HTTPS protokolü, ziyaretçilerin ve arama motorlarının sitenizi güvenli olarak tanımlayabilmesini ve sitenize tamamen güvenmesine olanak sağlar. Web sitenizin, güvenlik uygulamalarına uyduğunu gösterir.

HTTPS desteği ile birlikte HSTS kullanmak, sitenize olan güveni daha da arttırarak SEO stratejinize yardımcı olur. Örneğin seonDigo HSTS desteklidir.

HSTS Sorgulama
seonDigo Tarayıcı HSTS listesinde ön yüklüdür

Basit Kelime ve Kısa Cümlelerden Faydalanın

Sesli aramalarda, insanlar genellikle kişisel ses asistanının kolayca anlamasını ve arama sonuçlarına dönüştürmesini sağlamak için basit sorular sorma eğilimindedir. Genellikle, sesli arama yaparken önce kısa bir cevap görüntülenir. Bu cevap kullanıcı için uygunsa, ilgili web sitesini daha fazla detay için ziyaret edebilir. Bu nedenle, içeriğiniz kısa ve sesli arama asistanı içeriğinizde ki cevabı kolayca bulabilirse, sitenizin sonuçlarda görüntülenme şansı artar. Bu, web sitenize gelen trafiğin artmasına neden olur.

Sesli asistan aracılığı ile aranan sorunun cevabını siteniz doğrudan cevaplar ise ön planda bulunma ihtimaliniz o kadar artar.

Özet

Sonuç olarak sesli arama günümüzün hayatı kolaylaştıran teknolojilerinden sadece birisidir. Sitenizi sesli aramaya göre optimize etmek, arama sonuçlarında bulunan diğer sitelerden daha ön plana çıkmanıza olanak sağlar.

Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

5 adet yorum

  • Sesli aramalar konusunda google uzun zamandır çalışmalar gerçekleştiriyor, Genel olarak sesli aramalarda sorulan sorulara cevaben daha hızlı sonuçlar alınıyor. Basit ve kısa kelimeler daha ön plana çıkıyor paylaşımınız yerinde olmuş, çok açıklayıcı net bilgiler bulunuyor.

  • Google sesli aramalardan gelen hit yadırganmayacak şekilde önemli benim için. Sizin önerileriniz sayesinde sitelerimi düzenledim çok işime de yaradı.Özellikle webmasterlara bu sayfadaki bilgileri göz önüne almalarını öneriyorum.

  • Blog sitemi sesli aramaya optimize edicem ama acaba trafiğimde artış olur mu ona emin olamıyorum. Yani artış olmayacaksa, zamanımı buna harcamak istemem…

  • Sitenize sesli arama optimizasyonu yaptığınız takdirde kalitesi kat ve kat artacak ve sesli aramalar sitenin içeriğini genişletecektir.

  • Google gibi son güncelleme tarihleri arasında fazla zaman olmayan mecralarda ilerlemek için yapmamız gereken işlemler herkes tarafından doğru bilinmiyor. Hele de bu işleri internetten öğrenen kesimlere güvenerek iş yaptıranlar için vah vah demek yerinde olur. Google güncellemeleri ve bu güncellemelere ayak uydurmak için sistematik ilerleyiş ve takip etmemiz gereken konferanslar olmalıdır. Bu tarz blog yazıları da insanlara ek bilgi vermek için yeterli olacaktır. Kolay Gelsin.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası