Back

E-Ticaret’de Kullanılabilecek 9 SEO Yöntemi

Arama motoru optimizasyonunu (SEO) göz ardı etmek, en iyi web sitesine ve kusursuz bir fiyat avantajına sahip olsanız bile yanlış bir stratejidir. SEO yapmak ve sitenizi SEO uyumlu bir şekilde dizayn etmek sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) üst sıralara çıkartarak doğal bir trafik sağlayacak. Dolayısıyla trafik ne kadar fazlaysa, dönüşüm oranınız da o kadar yüksek olacaktır.

Daha fazla ve daha büyük müşteri kitlesi edinebilmek için yapmanız gereken bazı SEO yöntemleri ise şöyledir:

Anahtar Kelimeleri Araştırın

AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı yada farklı anahtar kelime planlayıcılarını kullanarak sattığınız ürünler için farklı anahtar kelimeleri arayın. İnsanlar genelde ana kelimeye odaklanır ve bu daha yüksek rekabete girmelerine neden olur. Alt kelimelere odaklanarak hem ana kelimeye hemde ana kelimeye odaklanmış olursunuz. Böylece alt kelimelerde daha az SEO rekabeti ile daha fazla dönüşüm elde edersiniz.

Meta Başlıklarını Akıllıca Kullanın

Meta açıklamaları, SERP’lerde bir sayfa başlığının altında hemen görünür. Başlık ve site adresinin dışında, meta açıklama, web sitenize tıklayıp tıklamayacaklarını seçmeden önce sitenizin görebilecekleri tek içeriğidir.

Bu nedenle benzer türdeki ürünler için dinamik meta etiketleri kullanmak isteyebilirsiniz. Çünkü bu meta açıklama kısmını boş bırakıp olayı Google’a bırakmaktan daha iyi olacaktır. Eğer fazla bir ürün kitlesine sahip değilseniz manuel olarak meta verilerini girebilirsiniz. Dönem dönem çarpıcı meta açıklaması kullanmak isterseniz belli kategorideki her ürün için aynı dinamik açıklamaları kullanabilirsiniz.

Doğru meta açıklaması kullanımı
Meta Açıklaması

Ürün Açıklamalarında Tasvir Kullanın

Meta açıklamaların yanı sıra, sattığınız ürün yada öğrenin tasvirlerinin de benzersiz olmasını sağlamanız gerekir.

Google’ın Panda algoritma güncellemesinden sonra olağanüstü içerik bir ihtiyaca dönüştü. Amaç ayrıca yinelenen içeriği ortadan kaldırmaktı. Artık sürekli aynı bilgiyi özgün şekilde açıklasanız bile bunlar Google sıralamalarında istenmiyor.

Kopyalanmış içerik bulursanız, hemen harekete geçmeniz gerekir. Google, yinelenen kopyaya sahip web sitelerinin SERP’lerde görünmesine uzun vadede izin vermez, ayrıca Google kopyalanmış içeriğe sahip siteleri cezalandırır. Her iki durumda da toplam görünürlük, trafik ve dönüşüm fırsatlarını kaybedersiniz.

Sayfa İçi SEO

Sayfalarınızı da özenle SEO uyumlu dizayn etmeniz önemlidir. Örneğin seri seri ürün girmek yerine daha bol vakit ile daha çok çalışarak daha iyi sonuçlar elde etmek isteyebilirsiniz.

Sitenizde satmak istediğiniz ürünleri listelerken kullandığınız tema ve yazılım temiz kodlanmış olmalı. Kelime odağınıza alt kelimeleri almanız fazladan fayda sağlayacaktır. Bir e-ticaret sitesinde dikkat edilmesi gereken temel noktalar ise şunlardır:

  • Başlık, açıklama, etiket, site navigasyonu, kullanılabilir arayüz ve site haritaları gibi noktalara dikkat etmek
  • İçerik (yazılı içerik)
  • Resimler
  • Video içeriği
  • Sosyal medya kullanımı
  • İç bağlantılar
  • Ürün değerlendirme alanı

Sitenin Yüklenme Hızı

Ziyaretçileriniz sizi ihtiyacı olan şeyi almak için ziyaret eder. Siz de onları bekletmemelisiniz. Bu nedenle sitenizin üst düzey hızı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için Alastyr yada Hetzner gibi üstün performans sağlayan firmaları tercih edebilirsiniz.

Sitenizdeki sayfalar genelde dinamiktir ve bunları çeşitli sistem yada eklentiler ile statik sayfaya çevirirsiniz. Sayfaların statik sayfaya çevrilmesi için 1 kere hazırlanması gereklidir. Sayfayı 1 kere hazırlatmanın yolu da sayfayı ziyaret etmektir. Dolayısı ile eğer binlerce hitli bir siteniz yoksa sayfalara giren ilk kullanıcı için site oldukça yavaş yüklenecektir. Sepet sayfaları her kullanıcıda yavaş olacak, sepete ürün eklemek saniyeler sürecektir. Üyelik girişi yapmış kullanıcılar ise genelde dinamik sayfalardan yararlanacağı için site deneyimi olumsuz etkilenecektir. Buda doğrulan SERP’lere olumsuz yansıyacaktır.

Sunucu hızının önemini anladık. NVMe SSD yada SATA SSD kullanan ve sunucuları doldurmayan firmaları tercih edip, Litespeed gibi yazılımlardan yararlanarak sunucu tepki süresini iyileştirebilirsiniz.

Resimlerin sıkıştırılması, PNG yerine JPG yada WebP gibi resim uzantılarını kullanmak da oldukça yararlı olacaktır. Çünkü PNG optimizasyonu desteklemeyen bir resim formatıdır. JPG yada WebP ise sıkıştırmayı desteklemesinin yanı sıra kayıplı sıkıştırma da desteklemektedir. En hızlı resim biçimi WebP resimdir. Fakat IE11 ile altı ve Safari bunu desteklemez. Resimlerin SEO ile bağlantısı anlamak için bu yazıyı okuyun.

Sitenizdeki script ve stil dosyalarını her sayfada yüklemek yerine sadece gereken sayfalarda yükletmek, resimleri görünce yükleten LazyLoad sisteminden yararlanmak, script ile stil dosyalarını sıkıştırmak ve gereksizleri ertelemek gibi çeşitli optimizasyonları uygulayarak sitenizi hızlandırmanız mümkün olacaktır.

Yavaş

İçerikler Size Ait Olsun

İnternetten resim, video ve açıklama bulmak ziyaretçilere tanıdık gelebilir. Çünkü diğer siteleri çoktan ziyaret etmiş olabilir yada resmin internetten bulunduğunu anlayabilirler. Bu durumda ürünün kalitesi ve mağazanızın güvenliği konusunda tereddüt edebilirler. Bunun sonucunda ise sizden alışveriş yapmayarak farklı sitelerden alışverişi tercih edecekleri için sitenizi terk edecekler dolayısı ile sitede kalma süresi azalacak. Google ise kullanıcılara güven vermediğini çeşitli datalar ile anlayacaktır. Google, Kullanıcıların Bir Siteden Memnun Olduğunu Nasıl Anlar?

Sitede kullandığınız resimleri şık, güzel ve profesyonel bir şekilde çekerken, benzersiz ve ilgi çeken metinler kullanın. Kullanıcıları sitede tutmak için video içerikleri hazırlayın. Tamamen özgün olmanız, sizin bu işin yetkin bir satıcısı olduğunuzu kullanıcılara hissettirecek. Bu dönüşüme yansıdığı gibi doğrudan SERP sıralamalarına da yansıyacak.

Reklamcılık Örneği
Bilinçaltı Reklamcılığı

Kampanyalar Kullanın

Satış ortaklıkları, indirim kuponları, çeşitli ürün yerleştirmeleri, bilinçaltı reklamlar gibi reklamları kullanın, kişileri oldukça şaşırtacak kampanyalar yapın. Bir Trendyol kadar olamasanız da “Koleksiyonumu Kaydet” gibi reklamlar oldukça etkili yöntemlerdir. Bir diğeri de satış ortaklıkları. Çünkü sizin ürününüzü pay alabilmek için paylaşırlar. Trendyol gibi “Koleksiyonumu Kaydet” gibi kampanyalar kullanıcılar arasında paylaşımı arttırarak sitenizin sevildiğini ve ilgi çektiği sinyalini Chrome dataları ile Google’a gönderir.

Trendyol Koleksiyonumu Kaydet Caps
Caps

Sitenizi Üşenmeden Takip Edin

Sitede yaptıklarınızın faydasını görmeniz gecikebilir fakat hatalarınızın sizi etkilemesi uzun sürmeyecektir. Bu nedenle ürün sayfalarının güncelliğini, bilgilerin geçerliliğini, bilgilerin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Ziyaretçi tarafında rahatsız etmeyecek türlü yanlış bilgi vb. durumlar olmamalı. Hangi sayfaların hemen çıkma oranı iyi, hangilerinin kötü, ortalama geçirilen süre ne kadar, hangi ürün düşük ziyaretçi alırken tercih ediliyor yada hangisi tercih edilmiyor gibi şeylerin “altını kazıp” nedenini bulmalısınız.

HTTPS Kullanın

Bir e-ticaret sitesi olarak ziyaretçileriniz sizi alışveriş yapmak ve ürünler hakkında bilgi almak için ziyaret ediyor. Sitenizde bir alışveriş yapmaya karar verdiklerinde kredi kart bilgileri gibi pek çok diğer kişisel bilgiyi de siteye gireceklerdir. Bu durumda bu verilerin kullanıcının bilgisayarından çıkıp alışveriş sunucusuna giderken bir hacker tarafından “aradaki adam(sunucu ile bilgisayar arasına sahte sunucu kurmak sureti ile bilgileri önce kendinde toplamak)” saldırıları yapılamaması adına HTTPS protokolü kullanılmalıdır.

HTTPS protokolü şifrelidir ve aradaki adam saldırılarına(MITM) maruz kalmaz. Eğer bu tarz bir saldırı var ise yeşil bar olmayacak, tarayıcı geçerli bir sertifika olmadığına dair kullanıcıyı uyaracaktır.

Sitede HTTP kaynaklarını kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Çünkü Temmuz 2018’de, URL’sinde HTTPS kullanmayan tüm siteler Chrome’da “güvenli değil” olarak tanımlanacak. Müşterilerin size güveninin 1 nebze yükseltmek ve onları korumak için kesinlikle sertifika kullanın.

aradaki adam
MITM

Sonuç

Buradaki teknikler doğrudan yada dolaylı yollardan e-ticaret sitelerinin SEO performansını iyileştirecek tekniklerdir.

Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

3 adet yorum

  • Merhaba,

    Son dönemde internet blog ortamlarında genellikle bu kadar detaylı olmasa da mevcut konu üzerinden paylaşımlar mevcut. Fakat buradaki belirtmek istediğim konu şu her daim satış yapanlar üzerinden ilerliyor konular. Örnek vermek gerekirse biz istanbul içerisinde satış değilde son kullanıcı adresine giderek ürün satın alımı yapıyoruz, 2.el veya sıfır elektronik ürünler ” telefon, laptop, foto makine, tablet, akıllı saat vs. gibi” bu konuda tavsiye internette maalesef yer almıyor. Bilgi kaynağınızı bu yönde de kullanarak biz ve bizim gibi işletmelere yardımcı olmak amacı ile bir konu hazırlarsanız çok seviniriz. Mevcut konular bizler için yetersiz kalıyor çünkü priz gibi değerlendirirsek her konu erkek uca göre dişi uca göre maalesef yeterli makale yok. Bu konu sizlerinde çok işine yarayacağını yeni bir kitleye ulaşacağınızı düşünüyorum. Unutmadan detaylı paylaşımınız için çok teşekkür ediyor iyi günler diliyorum.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası