Back

2020’de Google Bert Güncellemesi Nedir?

BERT, Google Arama’nın bir cümledeki kelimelerin insanlara aslında neler anlattığını, nasıl anlattığını anlamasına yardımcı olan Doğal Dil İşleme (NLP) ile ilgili bir derin öğrenme algoritmasıdır. İngilizce olarak BERT, Google’ın bir arama sorgusunun ardındaki amacı anlamasına yardımcı olur.

Örnek olarak “Tavuk istiyorum” şeklinde bir arama yapalım Bu, tavuğa aşık olup romantik duygu beslediğiniz anlamına gelmez ama tavuk yiyebilirsiniz. Google, BERT ile tavuk yemek istediğinizi bilir ve canlı tavuk alabileceğiniz bir yerleri değil, McDonalds’ı, yemek videolarını, yemek tariflerini veya tavuk sunan dükkanları gösterir. BERT’in esas olarak yaptığı şey, o kelimenin amaçlanan anlamını anlamak için belirli bir kelimenin etrafındaki kelimeleri okur. BERT bunu yapabilmek için, sözdizimi analizi, duygu analizi, varlık analizi vb. Gibi Google NLP hizmetlerini kullanır ve bir sonuca varmak için sonuçları bir araya getirir.

Tıpkı küçükken öğretmenimize bir kelimenin anlamını sorduktan sonra cümleyi okumasını istemesi gibi.

Sitemi BERT’a Uyumlu Hale Getirebilir Miyim?

Yapamazsın! Google Arama Sorumlusu Danny Sullivan, “BERT ile optimize edilecek hiçbir şey yok” şeklinde tweet attı. Ancak daha sonra Google’daki Web Yöneticisi Trend Analisti John Mueller, BERT için SEO performansınızı iyileştirmenin bazı yollarını açıkladı.

Ziyaretçilere istediğinin verilmesi gerektiğini açıklayan bir Tweet – Google Arama Sorumlusu

BERT güncellemesi için neler yapabiliriz?

  • İçeriği basit bir dil kullanarak doğal bir şekilde yazın.
  • Bir konu hakkında bahsederken konudan uzaklaşmadan, kısa cümleler kurun.
  • İçerik üretirken uzun olması için gereksiz yere uzatmayın.
  • Uzun içerikleri başlıklara, paragraflara ve cümlelere bölün. Cümleleri eğer mümkün ise 9-10 kelimeden uzun yazmayın.
Mustafa KARAGÖZ
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

2 adet yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Çerez Politikası