1. Sıra için Backlinksiz SEO Yöntemleri

İnsanlar arama motorlarında daha iyi sıralar elde edebilmek için sitesini arama motorlarına uyarlamaya çalışır.

Arama motoruna uyarlamak, arama motorlarının (başta Google) sıralamalar için belirlediği kriterleri takip etmek, araştırmak, bulmak ve sitesini bunlara göre dizayn etmekten geçiyor.

Google, bir kaç sene önce backlinkin önemini ve değerini azaltmaya yönelik yaklaşık 10 sene önce verdiği kararları uygulamaya başladı. Google, elinde bulunduğu büyük data ile birlikte backlinkin önemini azaltarak farklı kriterleri devreye soktu. Böylece kişiler artık daha çok ve daha değerli backlink yöntemi yerine kullanıcılara gerçekten gereken içeriği ve değeri vermeye yöneltti. Böylelikle de kullanıcılar siteden aradığını buldukça daha iyi sıralamalara gelmeye başladılar.

Site içinde, içeriklerde verilen bilgi kullanıcıya yaramalı..

Yazı içerisinde sitedeki diğer yazılara ait olan linklere göz atmayı unutmayın, yazıyı uzatmak yerine ilgili yazıya link verdim, bu nedenle yazı içeriğini tam olarak kavrayabilmeniz için diğer linklere bakmayı unutmayın.

Devam edelim, Google kullanıcının site ile olan etkileşimini bir kaç farklı yol ile analiz eder. Bunlar ise şöyledir;

 • Yapay zeka ile sitede anlatılanları diğer siteler ile kıyaslayarak diğer yazılara oranla ne sunduğu ve ne kadar kapsamlı olduğu
 • Sitede ilgili içeriğin diğer siteler ile Chrome ve belki Analytics verileri ile kıyaslayarak > Google, Kullanıcıların Bir Siteden Memnun Olduğunu Nasıl Anlar?
 • Yazıların ve içeriklerin ilgili kaynaklar sağlanarak, aynı şekilde de yazı içerisindeki ilgili yerlerde bu kaynaklara link çıkışı sağlaması yazının doğruluğunu ve güvenilirliğini arttıracaktır.

Kaliteli İçerik Tanımı

içerik

Aslında bir blog sitesine sahipseniz yapmanız gereken şeyler çok basit. İçerik girmek için içerik girmekten ziyade, gerçekten bilgi vermek ve aynı bilgiyi veren diğer sitelere oranla kullanıcıları sıkmadan, daha kısa sürede daha fazla bilgiyi yada aynı sürede daha da fazla bilgiyi vermeniz önemlidir. Bu süreçte yazının konusu önemlidir, uzun yada kısa olması avantaj değildir. Sonuç olarak uzun bir yazı olsa dahi kişiyi sıkacaksınız ve yine olumsuz yansıyacak. Çünkü günümüzde insanların dikkat süresi ve sabrı teknoloji nedeni ile oldukça kısa. Bu nedenle 7 saniyede kişileri eğlendiren Vine ve saçma olduğu için ilgi çeken TikTok içerikleri kişileri daha az sıkıyor. Bu nedenle içerikleriniz hakkında video içeriklere de yer verebilirsiniz. İster blog, ister e-ticaret olsun hiç fark etmeksizin içeriğinizi video ile desteklemek SEO performansını olumlu etkileyecektir. Detaylı bilgiyi bu yazımda verdim > Videolu İçerikler SEO Performansını Geliştirir

 • Yazdığınız yazıların güvenilirliğini ve otoritesini arttırmak için güvenilir dış kaynaklara link verin.
 • Yazıların uzun yada kısa olmasının herhangi bir etkisi yok. Kullanıcıların aradığı bilgiyi verecek kadar uzunluk yeterli. Uzun yazı kullanıcıyı sıktığı için kullanıcıları kaçırabilirsiniz.
 • Yazıları video ile desteklemek SEO performansını arttıracaktır.
 • Kullanıcılara saf bilgiyi verin, uzun olur daha iyi olur mantığı ile hareket etmeyin.
 • Yazı düzenine mümkün olduğunca önem verin. Başlık kullanarak yazılarınızı kısımlara ayırın. Kullanıcı belirli bir kısımdan bilgiye ihtiyaç duyuyor ise içeriğinizi ayıklayamayacak ve hemen çıkacaktır.
 • İçeriklerinizi alakalı resimler ile süsleyin. Alakalı resim yok ise gereksiz resim kullanmayın.
Diğer Seo Stratejilerine Göz Atın  Google, Kullanıcıların Bir Siteden Memnun Olduğunu Nasıl Anlar?

Kullanıcı Deneyimi

arayüz

Girdiğiniz sitenin bir kaç saniyede değil yüklenme, tepki bile vermemesi hemen çıkma oranını arttıran başlıca etkenlerdendir. Siteniz yavaş ise Google Analytics yada Yandex Metrica gibi veri sağlayan araçlarda gördüğünüz hemen çıkma oranından daha da yüksek olabilir. Çünkü Google arama sonuçlarının istatistiğini tutar ve kullanıcılar siteye yönlenirken siteye girdi olarak sayar ve yüklenmese bile aslında Google’dan ayrılmış ve sitenin yüklenmesini bekliyordur. Site 1-2 saniyede tepki vermez ise, kullanıcı site yüklenmeden çıkacak. Google Analytics’e yansımasa bile Google nezdinde daha yüksek bir hemen çıkma oranı olacaktır.

Site hızlı olsa bile bazı ajanslar ve freelancerlar hızlandırma hizmeti verirken sitedeki kaymayı arttırırlar. Kişiler sitenin skoruna önem verirken kümülatif düzen kaymasına önem vermezler. Core Web Vitals ve Search Console‘da bulunan “Önemli Web Verileri” sekmesinde bulunan verilere baktığımızda sitemiz dünyanın en hızlı sitesi bile olsa, düzen kayması varsa “Önemli Web Verilerini” geçemiyor ve dolayısı ile Pagespeed testi yaparken de siteler için “URL’lerin hiç biri geçemedi” diyor. Bu nedenle Core Web Vitals yazıma göz atarak sitenizin bu hususta tam uyumlu olmasına özen gösterin.

Resimleri PNG olarak kullanmak yerine JPG yada WebP olarak sunmakta kullanıcıların data kullanımını azaltacağı için kullanıcı farkında olmasa bile onun deneyimini iyileştiren diğer faktörlerden birisidir. İlgili yazı > WebP Resimler SEO Performansını Arttırır

Sözde modern, animasyonlu, “şaşalı” tasarımlar yerine kendinizi kullanıcı yerine koyup kişinin siteyi en iyi şekilde kullanabileceği temalar tercih edin. Örneğin benim sitemde sitenin sağ yada sol tarafında bulunan siderbar bulunmuyor. Kimi siteler için bu oldukça gerekliyken bizim bulunduğumuz sektörde saf bilgi gerektiği için sidebar kullanmayarak içeriğin tam ortada olmasını sağlıyorum. Ayrıca gelir kaynağım reklam olmadığı için reklam da kullanmıyorum. Bu nedenle sade, basit ve kullanıcı merkezli temalar seçmek kullanıcı deneyimini iyileştirecektir.

Diğer Seo Stratejilerine Göz Atın  Screaming Frog Kullanım Rehberi

Aşırı reklam kullanmak gelirinizi arttırır, uzun vadede kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyerek sıralama kayıplarına neden olabilir. Kişile sitelerinde sorun ararken bu tür problemleri genelde atlarlar.

Yazıları başlıklara bölmenin yanı sıra yazı içerik tablosu kullanmak doğrudan ilgili başlığa ulaşımı kolaylaştırdığı için kullanıcı deneyimini etkileyen faktörlerden birisidir.

yazı tablosu
3.000 kelimelik bir seonDigo içeriğinin yazı içerik şeması
 • Sitenin hızlı, düşük boyuta sahip olması kullanıcının siteye erişimini hızlandırır ve hemen çıkma oranını düşürür.
 • Kümülatif düzen kaymasına sahip siteler Google tarafından önemli web verileri olarak tanımlandırılmış metriklerden geçemez.
 • Basit, sade ve kullanıcı merkezli temalar yada tasarımlar kullanmak kullanıcı deneyimi için en önemli etkendir.
 • Başlıklar kullanmak, yazıyı bölümlendirmek, başlıklara anında erişim veren yazı şemaları tercih etmek oldukça önemli konulardan birisidir. Böylece ziyaretçiler dilediği başlık altındaki dilediği içeriğe doğrudan ulaşabilir.
 • Resimleri JPG yada WebP olarak sunun. PNG resim uzantılarından kaçının.
 • Kullanıcıya bir bilgi verirken açıklamasını yapın, yada ilgili açıklamaların bulunduğu iç yada dış kaynaklara linkler verin.
 • Kullanıcılar ile ilgilenmek ve etkileşimde bulunmak ziyaretçilerin sitenizin sıkı bağımlısı olmasını sağlayarak otoritenize olumlu etki bırakacaktır.

Organik Görünün

Yazı içerisindeki her linki nofollow çıkmak da ayrı bir hatadır. Neden nofollow çıkasınız ki her siteye? Başkasına faydalı olmadığınız sürece siz de fayda göremeyeceksiniz. Kelime optimizasyonu diye kendinizi dizayn etmeyin, sadece organik yazın ve yazılarınızdaki kelime ağırlıklarını düzeltmek mecburiyeti duymayın. SEO kriterleri her içerik için uygun değildir, her şemayı her işaretlemeyi her içerikte kullanmayın. Şuan faydasını görseniz bile ileride olumsuz etki edecektir.

Not: Bu yazıda eksiklikler vardır, daha sonra güncellenecektir.

Author avatar
Mustafa KARAGÖZ
2011-2015 döneminde pek çok forum ve blog projesinden sonra uzun bir süre eğitim hayatıma odaklandım. Yaklaşık 4 senenin ardından 2020'de bilgilerimi sizlerle tazelemek ve iz bırakmak için geri döndüm. Sizlerle birlikte geçmişte edindiğim tecrübeleri yenileri ile harmanlayarak bilgiler sunuyorum. Baştan sona okumayı ve yorum yapmayı unutmayın.

19 adet yorum

 1. Merhaba, öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Bildiğim konular olsa da bu bakış açısını seviyorum. Şuan Google ne kadar iyi bir kullanıcı deneyimi sunun gerisini bize bırakın dese de iş öyle olmuyor. Malesef backlink SEO için olmazsa olmaz bir parçası. İnanın çok güzel içerik sunduğum sitelerde backlink almadan ilerlemeye çalıştım. Fakat yeterli verimi alamadım. Bu sitelere otoriter sitelerden dofollow linkler aldıktan sonra sitelere aldığım trafik 10 kat arttı. Umarım söylediğiniz gibi Google söylediği gibi backlink etkisini sıfıra kadar indirir. Yazınıza ek olarak Title etiketi olmayan linkler, alt etiketi olmayan resimler, doğru bir hiyerarşik yapı olmayan siteler genel olarak sitelerde gördüğüm hatalar oluyor.
  Sitenize gelecek olursak daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bir tek fare imleci çok hoşuma gitmedi. Kullanıcılar alışmakta zorlanabilir. Bunu değerlendirebilirsiniz.

 2. Merhabalar paylaşmış olduğunuz konunuzu baştan sona okudum ve bana gayet mantıklı geldi ama tabi ki bi kaç sorum olacaktır. Yazınızda demişsiniz ki makalelerinizi kısa ve açıklayıcı tutun ben her zaman uzun uzun ve sonuçlayıcı yazmayı planladım, bir çok seo kaynaklarında şunu yazıyor ne kadar uzun olursa o kadar çok faydalı olur sizce bu doğru bişey mi ?
  benim web sayfam araç kiralama üzerine ve bir çok defa müşteriler erken çıktığı için bende bu konuda sıralamada zarar görüyorum bunun ile de alakalı tavsiyeniz var ise seve seve dinleyebilirim.
  son bir sorum daha olucak aynı sunucu üzerinde 1 adet büyük bir projemiz mevcut ve bunun yanında aynı branş da hemen hemen aynı kelimelere çalışılmış 5 proje daha var ip adresleri farklı bunun bize sıralamada dezavantajı olur mu cunku sureklı olarak 9 aydır bu sıtelerde dalgalanma var
  Şimdiden Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

 3. Ali

  Güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz teşekkür ederim. Yazı içerik tablosu örneğini vermişsiniz. Bir çok kişi bu kısmın Google sıralamasını da etkilediğini belirtmişti. Bir süre kullandım fakat kullanıcıların direk başlığa tıklayıp ilgili kısımdan işini görerek çıktıklarını fark ettim. Bilgilendirici diğer detayları es geçip, kafalarında bir soru varsa direk o başlığa tıklayıp sorunlarını çözüp siteyi terk ettiklerini düşündüm. Bir süre sonra eklentiyi kaldırdım, sitede kalma süreleri 0.55 saniyelerden 1.5-2 dakikalara yükseldi. Seo konusunda bir çok şeyi kendi kitlemize göre analiz edip değerlendirmek gerek bence. Google bize bir kalıp veriyor, bu kalıbı kendimiz genişletebiliriz. Biz ne kadar Google ayak uyduruyorsak, Google da bence bir süre sonra kitleden gelen istatistiklere ayak uyduruyordur.

 4. Makalenizde bahsettiğiniz gibi site içi ve site dışı SEO için en önemli veri kullanıcıdır. Siteler zaten insanlara hizmet etmek için açılır. İnsan olmazsa siteler de olmaz. Göze hitap eden tasarım, genel olarak hızlı bir altyapı, bilgiye doyurucu sıkıcılıktan uzak makaleler ile 1. sıraya çıkmamak için sebep yok.

 5. Sitemi yeni kurdum. Kullanıcı odaklı, sanki benmişim ziyaretçi gibi, yazıyorum ama hala sitemdeki kalma süreleri çok düşük. Bazı konularda 1. sıraya çıkıyor ama kalıcı da olmuyor. Heralde sağlam backlink almam lazım değil mi?

 6. bu bilgiler çok kıymetli, bizimle de paylaştığın için teşekkürler.

 7. Video içerikleri muazzam önemli bir hale geldi özellikle okumayan bizim gibi toplumlarda çok daha önemli!

 8. tahsin kara

  yıllarca seo ile ilgilenmiş biri olarak hiçbir zaman çözemediğim bir konu bazen rast geliyorum backlink hiç yok ama site en tepede çıkıyor. geçenlerdede 308 kalıcı yönlendirmenin en tepede olduğunu gördüm. siteyi inceleyemedim ama nasıl yapmışlar hayret doğrusu. 2. sırada ise yönlendiği site vardı. google bazen sapıtıyor. bu bir gerçek.. sonuç olarak alışagelmedik tektiklerle çözemedik umarım makale yardımcı olur çözmemize. deneyeceğiz…

 9. Canberk

  Merhaba bilgilendirme için teşekkür ederim. Dekorasyon üzerine yaptığım sitemde, rakiplerim güçlü. Özgün makale ve one page seom gayet iyi. Ahrefs üzerinden rakiplerimi analiz ederek ilerliyorum. Ama backlink olmadan üst sıralarda olmam mümkün değil gibi. Footer spam backlink almıyorum. Tanıtım ve forum, profil Ve az miktarda edu ile ilerliyorum. Bu şekilde doğrumu ilerliyorum

 10. merhaba yeni açtığım film dizi önerileri sitem için tavsiyelerinizi ve rehberinizi dikkate alacağım. özellikle yeni başlayanlar için gayet sade ve açıklayıcı bir yazı olmuş. teşekkür ederiz

 11. Değerli Bilgileriniz İçin Teşekkür Ederim Bunları kesinlikle deniyecegim.Sitemde sonn günlerde düşüş olmuştu bunları uygulayıp eski yerine gelecektir.Backlinksiz birinci sıra hep kalıcı oluyor çok sağolun.

 12. Kerim

  Merhabalar, 1. sıradan öte organik büyüme ve organik hit sayesinde 0. sıra denilen rich results bölümüne gelmek de oldukça önemli bir konu. Sadık kullanıcı candır canandır. Screaming frog lisanslarını da sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

 13. Burada içeriklerinin kalitesi çok iyi olması lazımki direk google üzerinde bir yerlere gelmeni sağlasın yoksa biraz zor.

 14. Ramazan

  Sitemiz için seo işlemini kendimiz yapmaya çalışıyoruz bu yolda birçok şeyi öğrendik önerilerinizi dikkate alacağız yol gösterici oldu teşekkürler.

 15. ismail

  Merhaba Öncelikle şunu belirtmek isterim çok değerli bilgiler paylaşmıssınız bence de evet google içeriklere çok önem vermekte ama bir web sitesi için backlink olmazsa olmazıdır iyi bir link inşası ile tabii ki seo bilgisi yüksek olan kişiler ile beraber yapılacak olan backlink çalışması ile web sitesinin çalışma yapılan kelime ve linkler googlede ilk sayfaya çıkartılması sağlanıyor. Yani kısaca backlink olmadan olmaz demek mümkün. Bu tür makalelerin devamını bekliyorum.

 16. Sitenin ve pek tabii yayınlanan makalelerin SEO yönünden ayarlamaları yapıldıktan sonra sağlıklı ve aynı sektördeki sitelerden backlink almak rakiplerinizden önde olmanızı sağlar diye düşünüyorum. Güzel bir makale teşekkür ediyorum.

 17. Alper

  Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Gayet detaylı ve anlaşılır bir yazı olmuş. Elinize sağlık

 18. Harika bir yazı yayınlamışsınız. Teşekkürler. büyük bir ilgi ile okudum yazınızı

 19. İçerik ve iç seo backlink’ten önce gelmeli her zaman. bilgilendirici bir yazı olmuş hocam elinize sağlık.

Gönderiyi yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezlerden faydalanıyoruz.